vyhľadávanie:
Jazyk: skczende • prihlásiť • registrácia

Sublimačné atramenty

Sortiment atramentov Lomond bol rozšírený o novú sériu atramentov pre sublimačnú tlač - Lomond DTI Ink. Nové atramenty sú vhodné pre potlač textilu, keramických hrnčekov a tanierov, puzzle, podložiek pre myš a mnoho iných výrobkov s jedinečnou potlačou.

LOMOND DTI INK sublimačný atrament, určený pre plnofarebnú tlač vo fotografickej kvalite s následným prenosom výtlačkov na rôzne podklady (textil, drevo keramika, kov, umelá hmota a iné). Vhodný pre rôzne druhy tlačiarní s technológiou tlače Micro Piezo (Epson, Mimai, Mutoh, Roland a iné).

Pre pohodlnú tlač sublimačnými atramentmi Lomond je odporúčané použitie pri tlači ľubovoľné fotopapiere Lomond s matným povrchom.

Pre maximálnu kvalitu procesu prenosu je možné použiť aj špeciálne materiály určené výhradne pre sublimačnú tlač a následný prenos obrázkov s pomocou termotransférového lisu.

lomond dti ink lomond dti ink lomond dti ink


Sublimačná tlač

Od momentu rozšírenia foto techniky a foto technológií vznikla požiadavka na prenos výtlačkov nie len na materiály na papierovej báze (fotopapier), ale aj na iné neštandardné materiely, ako najmä textil (tričká, čiapky, šiltovky), materiály z keramiky a dreva, na kovové podklady, materiály z umelej hmoty a sklo a iné. Ako jedna z najvhodnejších technológií prenosu výtlačkov vo fotografickej kvalite predstavuje technológia sublimačnej tlače a následného prenosu s použitím tepelného lisu (termo transfer).

Sublimačné atramenty - špeciálnou vlastnosťou atramentov (dye-based) určených pre sublimačnú tlač je skutočnosť, že pod vplyvom teploty sa farbiaci atrament mení na plyn. V plynnom skupenstve počas procesu prenosu prechádza z podložky, ktorá bola potlačená ľubovoľným motívom, na textilný materiál, ako aj na iné materiály s polyesterovou vrstvou na povrchu - keramika, sklo, umelá hmota, kov. Po prenose sa farbivo stáva súčasťou podkladového materiálu, výsledkom čoho je prenesený obrázok na ľubovoľný podklad. Prenesené výtlačky majú vysokú odolnosť voči vonkajším vplyvom, v pripade textilu zvýšenú odolnosť voči praniu, v prípade keramiky zvýšenú odolnosť voči čistiacim prostriedkom a alebo vplyvu procesu prebiehajúcim v umývačke riadov.

Technológia sublimácie využíva chemický proces, pri ktorom dochádza k zmene farbiacich atramentov z pevného skupenstva na plyn. Počas tejto zmeny preniká farbivo do štruktúry podkladového materiálu a mení sa späť na z plynu na pevné častice. Vďaka tomu dochádza k prenosu výtlačku z tlačiarne priamo do štruktúry podkladového materiálu. Výsledok prenosu je mimoriadne odolný voči externým vplyvom, ako najmä voči poškrabaniu, odlepeniu a blednutiu, spôsobenému UV žiarením.

Táto technológia umožňuje zobraziť rôzne zobrazenia v žiarivých farbách vo fotografickej kvalite s rozlšením 1440dpi a viac. Výtlačky môžu byť aplikované na rôzne druhy materiálov s prispôsobeným povrchom, ako najmä keramika, sklo, kov, drevo, polyesterový textil, mramor a mnohé iné materiály.

Prenos výtlačkov na syntetické materiály nevyžaduje žiadne doplňujúce úkony, žiadne nanášanie špeciálnych krycích vrstiev.Nepriama sublimačná tlač

Výtlačok je v prvom kroku vytlačený na papieri v zrkadlovo otočenom zobrazení, ktoré sa následne vplyvom tepla (tepelný lis) aplikuje na polyesterovt textil. Vplyvom vysokej teploty sa atrament mení z pevného skupenstva na plyn a prenáša sa na podkladový materiál . Prenesený výtlačok sa stáva súčasťou štruktúry podkladového materiálu.
lomond dti ink


Zrkadlovo otočený výtlačok na papieri po vysušení je pripravený na aplikáciu Papier s výtlačkom vplyvom vysokej teploty a tlaku prenáša farbivo ma podkladový materiál.

lomond dti ink
1 - polyesterový textil, 2 - subl.atrament, 3 - papier


Priama sublimačná tlač

Obrázky sú tlačené priamo na polyesterový textil, následne uložené do bezkontaktného tepelného zariadenia za účelom fixácie výtlačku pri teplote, umožňujúcej zapečenie farby do štruktúry textilu. Táto metóda eliminuje potrebu použiť papier pre prenos obrázkov. Eliminuje sa tým možnosť deformécie obrázkov, tým aj prípadné množstvo nevyhovujúcich prenosov výtlačkov. Metóda priamej sublimačnej tlače vyžaduje ochranu voči presakovaniu atramentov na opačnú stranu textilu.
lomond dti ink


Aby sa zabránilo vzniku škôd a prienikom atramentu na zadnú stranu textilu, musí byť textil spracovaný osobitným spôsobom.

lomond dti ink
1 - polyesterový textil, 2 - ochrana voči priesakom, 3 - fixácia (thermal)


Technické parametre

Sublimačné atramenty Lomond sú určené pre tlačiarne s Micro Piezo technológiou tlačových hláv, s použitím dye-based atramentov. Atramenty je možné použiť aj pre bežné stolové tlačiarne využívajúce rovnakú technológiu tlačových hláv. Atramenty poskytujú široké farebné spektrum vytlačených farieb, ochranu voči UV žiareniu a rýchle schnutie farbiva.


lomond logo 150px Copyright (c) 2011 Lomond Trading Ltd. All rights reserved

napíšte nám | nastaviť ako homepage | pridať medzi obľúbené
HTML4.01  CSS sk.sk main